ECEGREEN
Yeşil Çatı Sistemleri
ECEGREEN Yeşil Çatı Sistemi

Sürdürülebilir bina, "yeşil", veya yüksek performanslı, veya enerji ve kaynak korunumlu olarak da adlandırılabilir.

Sürdürülebilir Binalar; Enerjiyi, su ve diğer doğal kaynakları etkin kullanıp güvenli ve verimli bir iç mekan çevresi temin ederler. Yeşil çatılarda, yalıtım üzerindeki ısı yükü, yeşillendirmesi olmayan bir çatı alanındaki ısı yükünden düşüktür. Bu özellik çatının ömrünü belirgin şekilde arttırır.


Kentlerimizin hızlı gelişimi sonucunda çevremiz, büyük ölçüde beton ve asfaltla kaplandı. Kent içinde bulunması gereken yeşil alanlar, iskan fonksiyonlarının ve iş yerlerinin yoğun baskısına dayanamayarak, yerlerini beton yapılara terk ettiler. Hava kirliliği birçok kentin temel sorunu haline geldi. 

Giderek çoğalan yüksek yapılar, hava sirkülâsyonunu engelleyerek, kirlilikle birlikte havanın ısınmasına da neden oldular. Kentlerde ve endüstri alanlarında su kullanımı artarken, betonlaşma sonucu yağmuru emecek toprağın azalması, kentlerin atık su sistemlerinin daha çok yüklenmesine yol açtı. Yetersiz hale gelen alt yapılarından ötürü birçok kent su baskınlarıyla boğuşmak zorunda. Bu duruma karşı en etkili çarelerden biri, yitirilmiş olan bitki alanlarının, kendilerini yok eden yapıların üzerinde yeniden elde edilmesi, yani çatıların yeşillendirilmesidir. 

Sürdürülebilir bina, "yeşil" veya yüksek performanslı, veya enerji ve kaynak korunumlu olarak da adlandırılabilir. Sürdürülebilir binalar, enerjiyi, su ve diğer doğal kaynakları etkin kullanıp güvenli ve verimli bir iç mekan çevresi temin ederler. Bu binalar, enerji ve kaynak kullanımında çevreye etkileri en aza indirmeyi hedeflerler. Aşağıdaki prensipleri içerirler: 

 • Yenilenmeyen kaynak kullanımının en aza indirilmesi.
 • Doğal çevrenin artması, tahrip edilmemesi.
 • Toksinlerin kullanımının azaltılması veya hiç kullanılmaması. 

Tarihsel süreç içinde, iklimin, coğrafyanın ve kültürün etkileri uzun, zengin ve sürdürülebilir mimari yaratmaya yardım etmiştir. Fakat günümüzde tasarımda dominant güç, teknolojik gelişme ve onun yarattığı etkilerdir. Sonuçta yapılan binalar, kaynakların büyük ölçüde kullanımı ile inşa edilirler ve çevreye pahalıya mal olurlar; büyük oranda enerji tüketimi ve çevre kirliliğin sonuçları ise ortadadır. Çevre için sorunlar geniş bir alana yayılır, doğa ve onun habitatlarına karşı sorumluluk; sağlık, enerji korunumunun teknik çözümlerini, taşıma için ihtiyacın azalmasını ve yenilenebilir kaynakların kullanılmasını içerir. Yerleşimler ve hatta global çevre üzerinde pozitif etkiler yeşil çatılar sayesinde yaratılabilir. 

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, Yeşil Çatılar, ilave donanım olmaksızın binanın enerji performansını, hava kalitesini ve kent ekolojisini iyileştirir, yağmur suyunun yarattığı problemlere yenilikçi çözümler üretir. Yeşil Çatılar, bu özellikleri ile sürdürülebilir binalarda yer alan önemli sistemlerdir.  

Yeşil Çatıların Sürdürülebilir Mimari Açısından Değerlendirilmesi: 

 • Doğal çevrenin ve biyolojik çeşitliliğin korunması
 • Kent ısı adalarının etkilerinin azaltılması
 • Binanın enerji performansını arttırması
 • Soğutan rüzgarın etkisini azaltması
 • Havadan savrulan partiküllerin filtre edilmesi
 • Karbondioksit ve oksijenin karşılıklı değişimini sağlaması
 • Gürültü etkisi azaltması
 • Yağmur suyuna etkisi
 • Elektromanyetik radyasyonu azaltıcı etkisi
 • Çatı membranının kullanım ömrünü arttırması
 • Rekreasyon ve sağlık açısından önemi 

Bugün artık müteahhitlerin, yatırımcıların ve bina sahiplerinin çatı alanlarını yeşillendirme arzusu giderek artmaktadır. Estetik ve ekolojik avantajların dışında, yeşil çatı özellikle ekonomik açıdan da ikna edici bir konsept oluşturmaktadır. UV ışınlarından, sıcaklık farklarından, dolu hasarlarından ve kabuk oluşumlarından korunduğundan, bir bahçe çatısının çok daha uzun ömürlü olduğu artık bir sır değil, aksine genel bilinen bir gerçektir. 

Çatıların yeşillendirilmesi biz insanlar için doğrudan veya dolaylı birçok avantaj sağlamaktadır. Daha iyi ve güzel bir çevre, yaşanmaya değer meskenler ve bunlarla birlikte yapılarımızın değerlerinin muhafaza edilmesi ve arttırılması. Bu şekilde tabiata, ondan aldığımız küçük bir parçasını iade edebiliyoruz. Yeşillendirmenin türü ve kullanım şeklinden bağımsız, bahçe çatılarının her metrekaresi bizim için bir parça gelecek muhafaza ediyor. Bir yeşil çatı, iklime ve mevsime göre yağışların neredeyse %99?unu muhafaza eder ve bunun bir bölümü daha sonra buharlaşır. Yeşil çatılarda, yalıtım üzerindeki ısı yükü, yeşillendirmesi olmayan bir çatı alanındaki ısı yükünden düşüktür. Bu özellik çatının ömrünü belirgin şekilde arttırır. 

Bu önemli ihtiyacı karşılamak ve çevreye olan sorumluluğumuzu yerine getirmek üzere yalıtım ve yapı kimyasalları çözüm ortağınız ve su yalıtımı konusunda uzman uygulayıcı firmamız ECE İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, kendi ECEGREEN markası altında, uzun zamandır sorumluluk aldığı projelerde uygulamasını yaptığı, bitki köklerine dayanımlı (FLL sertifikalı), yaşlanmayan ve daha birçok üstün özelliklere sahip O.C.-Plan ECB (Etilen Copolimer Bitüm) su yalıtım geomembranların konusunda uzman üretici firması POLYFIN AG ile çatı bahçeleri konusunda geniş üretim ve uygulama deneyimine sahip olan uzman kuruluş DELTA Dörken' nin ürün ve uygulama sistemleriyle birlikte, düz veya eğimli çatıların yeşillendirilmesi için mükemmel çözümler önermektedir. 

ECEGREEN Yeşil Çatı Sistemi, filtrasyon jeotekstil tabaka, yenilikçi kabarcıklı drenaj levhası, jeotekstil keçe, ECB su yalıtım geomembranından oluşan, yeşil çatı düzenlemelerinde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış bir sistemdir. 

Su yalıtımı, drenaj, su tutma, filtrasyon, bitki kökleri ve neme karşı koruma fonksiyonlarını bir arada sunan ECEGREEN Yeşil Çatı Sistemi, nefes alan, dayanıklı ve hesaplı bir çözümdür. 

Bu sistem, küçük ya da büyük, ekstansif yeşillendirme yapılan bütün düz çatı üstü bahçelerde kullanım için idealdir. Ekstansif yeşillendirme uygulamalarında bitki olarak sedum türleri ve çimen tercih edilir. Bu bitkiler rüzgara, direkt güneş ışığına ve az suya dayanıklı türler olup bakımları oldukça kolaydır. Ekstansif yeşil çatı uygulamaları için piyasada mevcut substrat karışımları ideal olup toprak kullanılmamalıdır. Substrat karışımlar, daha iyi drenaj özelliğine sahip olmanın yanı sıra su tutma fonksiyonu, daha düşük ağırlık vb avantajlar sunar. 

Yüksek basınç dayanımına, üstün drenaj ve su tutma kapasitesine sahip ekonomik ECEGREEN Yeşil Çatı Sistemi ile kullanıcılarına sağladığı avantajların yanı sıra çevre ve toplum için de fayda yaratan uzun ömürlü bahçe çatılara sahip olabilirsiniz. 

ECEGREEN, sistem ve marka olarak, kalite, performans ve servis kavramlarını temsil ediyor. Doğal ve çevreye saygılı malzemeler kullanarak, doğal kaynakların korunmasına da katkı sağlıyoruz. Yerel toprak özelliklerini kullanma düşüncesi ile mümkün olduğunca doğal ortama yakın bir çatı yeşillendirmesini destekliyoruz.